DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
ONLİNE BAĞIŞ

Şifa Kurbanı Nedir?

Şifa Kurbanı: Maddi ve yahut manevi hastalıklardan kurtulmak , şifa bulmak niyetiyle Allah rızası için kesilen kurbana denir. Zira tıbb-ı nebevideki şifa yöntemlerinden birisi de bu niyetle kurban kesmektir. 

Şifa Kurbanı Nasıl Kesilir?


 Şifa kurbanına niyet ; “ maddi manevi hastalıkladan şifaya kavuşmak niyetiyle “ ve yahut  malum hastalık zikredilerek “ şu hastalıktan kurtulup şifa bulmak için “ bu kurbanı  Allah rızası için kesiyorum , diyerek niyet edilir. Kişi kendi şifa kurbanını kesebildiği gibi, vekil tayin ettiği başka birisine de kurbanını kestirebilir.

Şifa Kurbanının Hükmü Nedir?


Şifa kurbanı nafile bir ibadet olarak kişilerin kendi ihtiyarına göre yapılmaktadır. Ehli sünnet alimlerince yapılması güzel görülüp tavsiye edilmiştir. 

Hasta için Şifa Kurbanı Kesilir mi ?


Şifa kurbanı kişide maddi ve yahut manevi herhangi bir rahatsızlık/hastalık  belirdiğinde bu hastalıktan şifaya kavuşmak için kesilebilir. Bundan daha evla olanı ise musibetler gelmeden evvel tedbir niyeti ile kesilmesidir. Her iki takdirde de yapılması güzel görülmüştür.

Şifa Kurbanının Etini Kimler Yiyebilir?


Şifa kurbanının etini kesen kişi ailesi ve yakınları yiyebilir ve yahut ta tasadduk edebilir. Fakir fukaraya ve sair ihtiyaç sahiplerine tasadduk etmekle beraber bunun en güzeli Kuran-ı Kerim talebelerine yapılan tasadduktur.

PAYLAŞ: