DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
ONLİNE BAĞIŞ

Sık Sorulan Sorular

Derneğimiz Hakkında

Diversity Ne Demek?

Diversity, ingilizce bir kelime olup “farklılık, çeşitlilik” anlamına gelmektedir. Derneğimiz, uluslar arası bir kurum olduğu ve kurulduğu günden bugüne Afrika kıtasında bulunan farklı kültürdeki insanlara elini uzattığı için bu ismi kullanmıştır.

Diversity Farklılık Derneği Kimdir?

Derneğimiz, 2000’li yıllarda Afrika’ya giden birkaç kişinin gönüllülük faaliyetleriyle ilk çalışmalarına başlamıştır. 2004 yılında Somali, Kenya ve Çad’da meydana gelen ağır kuraklık sebebiyle binlerce insanın hayatını kaybetmesi sonucu gönüllülüğü, bir yardım kuruluşuna dönüştürme ihtiyacı oluşmuştur.  Gönüllülük faaliyetleri, 2011 yılında Diversity Farklılık Derneği adını alarak ‘daha aydınlık bir dünya’ sloganıyla kurumsallaşmıştır.


Vacip Kurban Hakkında

Vacip Kurban Nedir?

Vacip Kurban: Allahü Teala’ya yakınlık için, ibadet niyetiyle kurban bayramı günlerinde, koyun, keçi, sığır ve deve cinsinden bir hayvanı kesmektir.

Kurban Kimlere Vaciptir?

Kendisine fıtır sadakası vacip olan kimselere kurban da vaciptir. Yani nisaba mâlik ona hür mukim, her Müslümana vaciptir.

Kurban, kesenin kendi nefsine bedel olarak kesilir. Allah rızası için halisane bir niyetle kesilen kurbanın akan ilk kanı ile birlikte kurban kesen mü’minin günahlarının bağışlanacağı beyan olunmuştur.

Vacip Kurban Ne Zaman Kesilir?

Vacip kurban kesim vakti, Kurban Bayramı’nın birinci, ikinci ve üçüncü günüdür. Ancak birinci gün kesmek daha faziletlidir.

Vacip Kurbana Nasıl Niyet Edilir?

Kurbana niyet: “Ya Rabbi! Şu vücudum sana karşı o kadar hata, o kadar isyan ettik ki, affedilebilmem için bu vücudu sana kurban etmem icap ediyor. Fakat sen şeriatınla insan kurban etmeyi haram kıldığından vücuduma bedel olarak bu hayvanı kesiyorum. Kabul eyle Ya Rabbi, Bismillahi Allâhü Ekber!” deyip kurban kesilir. Evla olan kişinin kurbanını kendisi kesmesidir. Ancak kesemeyen müslüman birini vekil edebilir. 


Nafile Kurban Nedir?

Nafile Kurban Nedir?

Nafile Kurban: Vacip kurban dışında hususi niyetlerle kesilmek istenen kurbanlara denir.

Nafile Kurbanın Şartları Nelerdir?

Vacip kurban olarak kesilen her kurban nafile olarakta kesilebilmektedir. Nafile kurbanlar kişilerin kendi imkanları ölçüsünde isteğe bağlı olarak kesilen kurbanlardır. Kişilerin nafile kurban kesmeleri kendileri için bir gereklilik değildir. Kesen kimseler için sevaba nail olmaları ve Hazreti Allaha yakınlık elde etmeleri ümit edilir fakat kesemeyenler için bir mesuliyeti olmaz.

Nafile Kurban Niçin Kesilir?

Nafile kurbanlar kişilerin kendi hususi niyetleri üzere kesilir. Ulaşılması istenen bir duruma varıldığı  yada elde edilen bir güzellik için şükür kurbanı , hastalıklardan muhafaza için şifa kurbanı , yeni doğan çocuklar için akika kurbanı ve kişilerin kendilerine özel niyetleri için nafile kurbanlar kesilebilmektedir.

Nafile Kurbanı Kimler Yiyebilir?

Nafile kurbanı kesen kişi ailesi ve sair insanlar yiyebilir. Bununla bereber güzel olanı tasadduk etmesidir. Bunun da en faziletli olanı Kuran-ı Kerim talebelerine ikram etmektir.