DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ YAP

Sık Sorulan Sorular

Derneğimiz Hakkında

Diversity Ne Demek?

Diversity, ingilizce bir kelime olup “farklılık, çeşitlilik” anlamına gelmektedir. Derneğimiz, uluslar arası bir kurum olduğu ve kurulduğu günden bugüne Afrika kıtasında bulunan farklı kültürdeki insanlara elini uzattığı için bu ismi kullanmıştır.

Diversity Farklılık Derneği Kimdir?

Derneğimiz, 2000’li yıllarda Afrika’ya giden birkaç kişinin gönüllülük faaliyetleriyle ilk çalışmalarına başlamıştır. 2004 yılında Somali, Kenya ve Çad’da meydana gelen ağır kuraklık sebebiyle binlerce insanın hayatını kaybetmesi sonucu gönüllülüğü, bir yardım kuruluşuna dönüştürme ihtiyacı oluşmuştur.  Gönüllülük faaliyetleri, 2011 yılında Diversity Farklılık Derneği adını alarak ‘daha aydınlık bir dünya’ sloganıyla kurumsallaşan çalışmalar sayesinde; İstanbul merkezli olarak kısa sürede 3 kıtada 112 ülke ve bölgeye insani yardımlar ulaştıran bir dernek haline gelmiştir.


Su Kuyuları Hakkında

Afrika'da Su Kuyusu Maliyeti Ne Kadar?

Afrika’da gerçekleştirilen su kuyusu yapım çalışmaları maliyeti, ülkelere ve suyun geçtiği derinliğe göre değişmektedir. Doğa şartlarına göre ülkelerdeki su kuyusu maliyetleri 3000 USD ‘den başlamaktadır. (Türk Lirası ve Euro karşılığını güncel kur üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Hangi Afrika Ülkelerinde Su Kuyusu Açıyorsunuz?

Mali, Nijer, Çad, Burkina Faso gibi sahra altı Afrika ülkelerinde bulunan daimi temsilcilerimiz vasıtasıyla, tesbit edilen ihtiyaç sahibi köylerde açıyoruz.

Daha Ekonomik Boyutta Nasıl Destek Olabilirim?

Web sitemiz üzerinde düzenlediğimiz ortak su kuyusu kampanyamıza 50 TL ve katları şekilde hisse bağışında bulunabilirsiniz.

Ortak Kuyu Kampanyamıza Destek Ol


Sünnet Organizasyonları Hakkında

Kirve Nedir?

Anadolu Halk geleneklerine göre, bir çocuk sünnet edilirken sünnet giderlerini üzerine alan kişiye verilen isimdir.

Afrika'da Sünnet Organizasyonlar Düzenliyor Musunuz ?

Diversity Farklılık Derneği olarak, 2012 yılı itibariyle hayır sahiplerinin destekleriyle her yıl en az 4 ülkede gerçekleşen sünnet organizasyonları çerçevesinde 5000 kadar çocuk sağlıklı sünnet edilmektedir.

Nasıl Kirve Olabilirim ?

Derneğimizin web sitesi üzerinden, bütün kredi ve hesap kartları ile online olarak kirve bağışında bulunabilirsiniz. 

Kirve Olmak İçin TIklayınız!

Kirvesi Olduğum Çocuğu Görebilecek Miyim?

Organizasyonumuz tamamlandıktan sonra, sağlıklı sünnet olmasına vesile olduğunuz çocuğun resmini whatsapp üzerinden gönderiyoruz.


Adak Kurbanı Hakkında

Adak Kurbanı Nedir?

Kişinin bir niyet doğrultusunda, gerçekleşmesi halinde kesmeyi vaat ettiği kurbandır. Mesela : “Şu işim olursa kurban kestireceğim, ilerde arabam olursa, evim olursa kurban kestireceğim.” gibi kurban kesimi için vaatte bulunursa ve o işi vuku bulursa, bu niyet doğrultusunda kesilen kurbana Adak Kurbanı denir.

Adak Kurbanı Farz mı?

Adak kurban adandıktan sonra kişinin kendisine vacip olmaktadır. Çünkü adayan, Allahu Teâlâ ile ahitleşmiş demektir. Mâide suresinin 1. Âyet-i kerimesinde (mealen) “Ey iman edenler! Ahitlerinizi ifa ediniz…” buyrulmaktadır. Bu demek oluyor ki adadığı şeyi yerine getirmesi gerekmektedir. Allaha Teâlâ Hazretleri nezirlerine vefa edenleri (yerine getirenleri) İnsan suresinin 7. Âyet-i kerimesinde (mealen) “Adaklarını yerine getirirler…” diye övmüştür.

Adak Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Şarta bağlı olarak adanan bir adak kurban; (Hanefî mezhebinde) o şartın yerine gelmesinden önce kesilemez. Adağın adanmasına ve sonrasına riayet etmek gerekmektedir. Yani adak kurban belirtilen fiil yerine geldiği zaman vakit kaybetmeden kesilmesi gerekmektedir.

Fakat zamanı geldiği halde yerine getirilmeyen adak, başka bir günde kaza edilebilir. Meselâ: “Bugün fakirlere kurban kesip dağıtacağım” şeklinde adanan bir kurban bugün yapılmazsa başka bir günde yapılması bir kaza olarak icap eder.

Adak Kurbanı Kimler Yer?

Adak kurbanının etini, adayan kişinin yiyemeyeceği gibi hanımı, babası, annesi, dedeleri, evlâdı ve torunları da yiyemezler. Bunu fakirlere sadaka olarak vermesi gerekmektedir. Şayet yemişlerse yedikleri kadarının değeri miktarınca sadaka vermeleri icap eder.

Adak Kurbanınızı Afrika’da Kestirebilirsiniz

Nesike kurbanı ve diğer nafile kurbanlarınızı Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine gönderebilirsiniz.

Derneğimiz vesilesi ile adak kurbanlarınızı yılın 365 günü Afrika’ya gönderebilirsiniz. Göndermiş olduğunuz kurbanlarınızı islami hassasiyetlere dikkat ederek özenle kesip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 

Adak Kurbanınızı Kestirmek İçin Tıklayınız

Kurbanım Ne Zaman Kesilir ?

Kurbanlarınızı 1-2 gün içinde Afrika’daki ihtiyaç sahibi ülkelerde kesip, videosunu whatsapp üzerinden tarafınıza ulaştırıyoruz. Acil kurbanlarınızı, aynı gün içinde kesebiliriz.

Adak Kurbanınızı Kestirmek İçin Tıklayınız

Afrika Kurban Bağışı Ne Kadar?

Afrika için kurban bedeli 550₺ olup, bölge şartlarına bağlı olarak zaman zaman değişmektedir. Kurban bedelini isterseniz kredi/hesap kartınız ile web sitemiz üzerinden gönderebilir, isterseniz banka hesap numaralarımıza havale/eft yapabilirsiniz.

Adak Kurbanınızı Kestirmek İçin Tıklayınız


Zekat ve Öşür Hakkında

Zekat Nedir?

Zekat senelik mali bir ibadettir. Cenab-ı Hakk’ın rızası için, nisab miktarı mala malik olan müslümanların her sene mallarından kırkta birini (yani % 2.5) Kur’an-ı Kerim’de bildirilen sekiz sınıftan birine vermelerinden ibarettir.

Zekat Kimlere Verilir?

Tevbe sûresinin 60. ayetinde açıklanmıştır :

1- (Nisaba sahip olmayan) Fakirler,

2- (Hiçbir şeyi bulunmayan) Miskinler,

3- Zekat toplama memurları

4- Müellefe-i kulûb,

5- Kölelikten kurtulacak olan kimseler,

6- (Borcunun karşılığı olmayan) Borçlular,

7- (Fi sebîlillah) Allah yolundakiler,

8- (Harçlıksız) Yolda kalmışlar.

Zekat Bu sekiz yerden birine verilebilir. Ancak en faziletli yer, hiç birşeyi olmayan miskinler ve Allah yolundakilerdir.

Zekat Kimlere Farzdır?

Zekât, İslâm’ın beş şartından birisidir. Hür, akıllı, bâliğ (ergen) ve nisâb miktarı mala mâlik olan Müslümânın zekât vermesi farzdır. Zekâttaki bu nisab miktarı da 80,18 grama tekabül etmektedir. Aslî ihtiyaçlarından ve borçlarından başka, 80,18 gram altını olanlar veya bu değerde nakit para ve ticaret malına sahip her Müslüman, yılda bir defa zekât ibadetini yerine getirir.

Nisâb miktarının sene içinde eksilmesi, zekât vermeye mâni değildir. Nisâb miktarının senenin başında ve sonunda mevcut olması yeterlidir. Zekât verirken veya vermek üzere ayırırken kalbi ile zekâta niyet edilmesi lâzımdır. Dil ile söylemek kafi değildir.

Hayvanların zekatı nasıldır?

Otlayan hayvanlarda ise nisap miktarı devede beş, sığırda otuz ve koyunda kırk adettir. Bu miktarda malı olanın zekât vermesi gerekir. Koyunların zekâtıyla alakalı bir hususu da sizlere hatırlatmak isteriz. Malum kırk koyunda bir zekât vardır. Pekala, 120 koyunu olan birisi kaç tane koyunu zekat vermesi gerekir? İmtihanlarında yanıltıcı soru olarak sıkça sorulan bu sualin cevabı 3 değil. Koyunlarda 40’tan 121 koyuna kadar zekât bir koyundur. 121’den 201’e kadar iki, 201’den 400 koyuna kadar üç, tam 400 koyun için dört koyun zekât verilir. 400’den sonra her yüz koyunda adet bir artırılır.

Öşür Nedir?

Araziden çıkan mahsulün zekâtına, Arapçada onda bir demek olan öşür denilmiştir. Çıkan on mahsulden birini öşür vermek âyet, hadîs ve icmâ ile sabit olan bir farzdır.
Âyet-i kerîmede (meâlen): “Ey iman edenler! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkardıklarımızın temiz (helâl) lerinden infâk edin (zekât ve öşür verin). Gözünüzü yummadan (sıkılmadan) alıcısı olmadığınız şeylerin fenasını vermeye yeltenmeyin. Ve bilin ki Allah Ganî ve Hamîd’dir.” buyurulmuştur. (Bakara Sûresi, âyet 267)

Bir arazi, yağmur, çay veya ırmak sularıyla sulanırsa mahsulatın onda biri nispetinde öşür verilir. Satın alınan sularla veya hayvanla taşınan suyla ki, bu uzun meşakkatli ve masraf manalarına geliyor, bu yollarla bütün sene veya senenin yarısından fazla sulanırsa, yirmide bir nispetinde öşür verilir.

Öşür Nasıl Hesaplanır?

Tohumlar veya amele ücretleriyle sair masraflar öşürden çıkarılmaz. Öşürde, arazi sahibinin akıllı, bâliğ (ergen), zengin olması şart değildir. Öşürde itibar, arazi sahibine değil, araziyedir. Yani, mal sahibi; çocuk, deli veya fakir de olsa öşür ile mükelleftir.

Altın, gümüş, para ve ticaret mallarından, yılda bir defa zekât vermek lâzımken; arazide yılda kaç mahsul elde edilirse, hepsinden ayrı ayrı öşür vermek lâzımdır. Diğer malların zekâtında, malın-paranın üzerinden bir yıl geçmesi şart olduğu hâlde, mahsullerde bir yıl geçmesi icap etmez.

Bal, ceviz, susam, fındık, fıstık, çam fıstığı, payam (badem), zeytin ve benzeri yağlı maddeler ile pamuk, palamut, pelit, keten tohumu, şeker kamışı, şeker pancarı, çay yaprağı ve benzeri mahsullerden öşür verilir.

Çayır otu, dut, fesleğen yaprağı, buğday, mısır, pirinç, nohut, mercimek, bakla, fasulye, soğan, sarımsak, kavun, karpuz, salatalık, üzüm, incir, elma, armut, şeftali, erik gibi her türlü meyvelerden; yulaf, fiğ, burçak gibi her türlü hayvan gıdasından öşür verilir. Öşrü verilen üzüm bağının içinde meyve ağaçları olsa veya bağ arasında soğan, sarımsak ekilse, ‘o ağaçların meyvelerinden, soğan ve sarımsaktan’ da öşür vermek lâzımdır.

Öşür arazisi içinde, ekilmediği hâlde kendiliğinden çıkan mahsulden de öşür verilir. Hülâsa İmâm-ı A’zam buyuruyor ki: Yerden, araziden elde edilen mahsulün azında da çoğunda da öşür farzdır.

Zekatımı Afriya'ya Göndermek İstiyorum

Derneğimiz vasıtayla zekatınızı Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine gönderebilirsiniz.

Zekatınızı Afrika’ya Göndermek İçin Tıklayınız

Whatsapp'tan Sor