DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
ONLİNE BAĞIŞ

Vacip Kurban Nedir?

Vacip Kurban: Allahü Teala’ya yakınlık için, ibadet niyetiyle kurban bayramı günlerinde, koyun, keçi, sığır ve deve cinsinden bir hayvanı kesmektir.

Kurban Kimlere Vaciptir?


Kendisine fıtır sadakası vacip olan kimselere kurban da vaciptir. Yani nisaba mâlik ona hür mukim, her Müslümana vaciptir.

Kurban, kesenin kendi nefsine bedel olarak kesilir. Allah rızası için halisane bir niyetle kesilen kurbanın akan ilk kanı ile birlikte kurban kesen mü’minin günahlarının bağışlanacağı beyan olunmuştur.

Vacip Kurban Ne Zaman Kesilir?


Vacip kurban kesim vakti, Kurban Bayramı’nın birinci, ikinci ve üçüncü günüdür. Ancak birinci gün kesmek daha faziletlidir.

Vacip Kurbanın Niyeti

Kurbana niyet: “Ya Rabbi! Şu vücudum sana karşı o kadar hata, o kadar isyan ettik ki, affedilebilmem için bu vücudu sana kurban etmem icap ediyor. Fakat sen şeriatınla insan kurban etmeyi haram kıldığından vücuduma bedel olarak bu hayvanı kesiyorum. Kabul eyle Ya Rabbi, Bismillahi Allâhü Ekber!” deyip kurban kesilir. Evla olan kişinin kurbanını kendisi kesmesidir. Ancak kesemeyen müslüman birini vekil edebilir. 

PAYLAŞ: