DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ SAYFASI

Mali’de Medrese Talebelerine Kur’an-ı Kerim Hediye Ettik

Mali Cumhuriyeti’nde, Segou kasabasına yaklaşık 300-350 km mesafede bulunan hayırseverler tarafından gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim dağıtımı, Afrika kıtasında Kur’an-ı Kerim öğreniminin teşvik edilmesine katkı sağladı.

Löh Adında Tahtalar ile Kur’an-ı Kerim Öğrenimi

Yaşam şartları zor olan Mali ülkesinde, çocuklar ve gençler tahta tablet olarak adlandırabileceğimiz löhler aracılığıyla Kur’an-ı Kerim öğreniyorlar. İlk olarak kömür kalemleri ile löhlere Kur’an-ı Kerim ayetleri yazılan talebeler, ezberlerini hocalarına dinlettikten sonra ayetleri silip başka ayetler yazma şansı buluyorlar. Bu sürekli öğrenme ve okuma süreci, çocukların Kur’an-ı Kerim öğrenmelerine yardımcı oluyor. Bu nedenle, Afrika kıtasında Kur’an-ı Kerim dağıtmayı bir görev olarak gördük ve Mali Cumhuriyeti’ndeki talebelerin rahatça okuyup öğrenmelerine yardım etmek amacıyla Kur’an-ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdik.

Mali Cumhuriyeti Hakkında

Mali, Batı Afrika’da bulunan ve deniz kıyısı olmayan bir ülkedir. Adı, tarihte yer alan Mali İmparatorluğu ve bu imparatorlukta yaşayan Malinkeliler’den esinlenerek konmuştur. Ülke, Afrika’nın sekizinci büyük ülkesidir ve 19,1 milyonluk nüfusunun %65’i 25 yaşın altındadır. Başkenti Bamako’dur ve ülke sekiz bölgeye ayrılmıştır. Kuzey sınırları Sahra derinliklerine kadar uzanırken, güney bölümü Nijer ve Senegal nehirlerinin geçtiği Sudan savanındadır.

PAYLAŞ: