DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
ONLİNE BAĞIŞ

Mali’de Medrese Talebelerine Kur’an-ı Kerim Hediye Ettik

Mali Cumhuriyeti’nde, Segou kasabasına yaklaşık 300-350 km mesafede bulunan bir medresede talebelere, dernek gönüllüleri tarafından Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Bu şekilde, Afrika kıtasında Kur’an-ı Kerim öğreniminin teşvik edilmesine katkı sağlandı.

Ezber Kur’an-ı Kerimle Kolaylaştı. Nasıl mı?

Mali’de gerçekleştirdiğimiz Kur’an-ı Kerim dağıtımı, özellikle Segou kasabasına ulaşan gönüllülerimiz vasıtasıyla gerçekleşti. Bu özel hediye, Mali Cumhuriyeti’nde yaşayan Medrese talebelerine ulaştırıldı ve böylece Afrika kıtasında Kur’an-ı Kerim öğrenimine katkı sağlamış olduk.

Mali ülkesindeki yaşam şartları zorlu olduğundan, talebeler Kur’an-ı Kerim öğrenimini tahta tablet olarak adlandırılan löhler aracılığıyla gerçekleştiriyorlar. Kömür kalemleriyle löhlere yazılan ayetler, talebeler tarafından ezberlenip hocalarına dinletildikten sonra silinip yeni ayetlerle tekrarlanıyor. Bu yöntem meşakkatli olduğu için talebelerin öğrenme ve okuma sürecini yavaşlatıyor.

Kuranı Kerim Yardımı

Bu sebeplerden dolayı, Afrika kıtasında Kur’an-ı Kerim dağıtmayı bir görev olarak kabul ettik. Özellikle Mali Cumhuriyeti’ndeki talebelerin rahatça okuyup öğrenmelerine destek olmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz Kur’an-ı Kerim dağıtımı, bu çocuklara eğitim yolunda önemli bir adım atmalarına yardımcı oldu.

Mali Cumhuriyeti Hakkında

Mali, Batı Afrika’da bulunan ve deniz kıyısı olmayan bir ülkedir. Adı, tarihte yer alan Mali İmparatorluğu ve bu imparatorlukta yaşayan Malinkeliler’den esinlenerek konmuştur. Ülke, Afrika’nın sekizinci büyük ülkesidir ve 19,1 milyonluk nüfusunun %65’i 25 yaşın altındadır. Başkenti Bamako’dur ve ülke sekiz bölgeye ayrılmıştır. Kuzey sınırları Sahra derinliklerine kadar uzanırken, güney bölümü Nijer ve Senegal nehirlerinin geçtiği Sudan savanındadır.

PAYLAŞ: