DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ SAYFASI
8 Eylül 2017

Tebessüm Eden Afrika

[cycloneslider id=”tebessum-eden-afrika”]

 

Afrika’da mutluluk paylaşılabilen bir duygudur. İnsanların, meta olarak sahip oldukları hiçbir şey olmamasına rağmen, paylaştıkları çok değerli bir meziyetleri var: Tebessüm etmek.

Afrika’da iletişim araçları tarafından, kuraklık, salgın hastalıklar ya da elim iç savaşlar altında ezilen insanlar gibi yerel halkların belli problemleri sebebiyle yardıma muhtaç halde oldukları yansıtılmaktadır.

Ancak buna rağmen medya, bizlere bütün gerçeği anlatmamaktadır. Çünkü çaresizlik, iç savaş, açlık ve kıtlık, Afrika gerçeğinin parçası olmalarına rağmen; gerçeklik, sadece bunlardan ibaret değildir.

Afrika’da tebessüm eden ve her ne olursa olsun tüm imkansızlıklara rağmen insanlara yaşama sevinçlerini kaybettirmeyen geleneksel bir yaşama kültürü vardır.Geleneksel olarak tüketim ekonomisinin ulaşamadığı bölgelerdeki Afrika insanının en büyük zenginliği paylaşmak ve tebessüm etmektir.

Sahra Altı Afrika’nın uzak bir köyüne gittiğinizde kamıştan tek odalı bir evi ziyaret etseniz, muhakkak tebessüm ile karşılanırsınız. Hemen ibtidai bir kuyudan belki kilometrelerce uzaktan yalın ayak getirilen sarı bir suyla ağırlanırsınız. Zaten büyük ihtimalle de ikram edecekleri başka bir şeyleri yoktur.

Hal hatır sorduğunuzda ortak bir cevap duyarsınız köy halkından: ‘Elhamdülillah’ diye. Sözün bittiği yerdir. Size göre elektriği olmayan, suyu olmayan, yolu olmayan ve ikram edeceği bir şeyi dahi olmayan insanlar Elhamdülillah diyebilme nimetine sahipler.

Belki de Dünya’da verilmiş en değerli nimete…

PAYLAŞ:
blankWhatsapp'tan Sor