DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ YAP
20 Mart 2016

Su Kuyusunu Bekleyen Adam

Su kuyusunu bekleyen adamjpg

Afrika’da susuz bir köydeki insanların günlük yaşamını birazda olsa anlayabilmek için belki onlarla bir gün geçirmek gerekir. Onlarla yaşlı, genç demeden yakıcı sıcağın altında su için kilometrelerce yürümek gerekir.

Afrika’da su kuyusu o kadar kıymetli ki su kuyusuna sahip olan köylerde insanlar su kuyusuna bir zarar gelmemesi için nöbet dahi tutuyorlar.

Geçtiğimiz aylarda internet sitemiz üzerinden yapılan bağışlarla Çad’ın Güney Bölgesi’nde bulunan Lagos Köyü’nde açılan Hz Hatice Su Kuyusu bunlardan sadece biri.

 

Diversity Farklılık Derneği saha ekibimiz Ab-ı Hayat Su Kuyusu Projesi kapsamında açılan su kuyularının durumlarını dönemsel olarak denetlemektedir. Bu vesileyle Hz Hatice Su Kuyusu’nu ve Lagos Köyü’nü ziyarete giden ekibimiz su kuyusunu nöbet bekleyen bir köylü ile karşılaştı.

85 yaşında olan Abdullah Amca, Hz Hatice Su Kuyusu’nun yanına inşa edilen bir kulübede yaşamaya başlamış. Su Kuyusuna bir zarar gelmemesi için gece gündüz nöbet tutuyor.

Su kuyusunu bekleyen adam

Abdullah Amca, su kuyusu yapılmadan önce su ihtyiaçlarını karşılamak için günlük 5 km yol gitmek zorunda olduklarını ve özellikle sıcak dönemlerde çok sıkıntılar çektiklerini söyledi. Su kuyusunun kendileri için her şeyden önemli olduğunu söyleyen Abdullah Amca her gün  su kuyusunu hediye edenlere dua ettiklerini ifade etti.

 

PAYLAŞ:
blankWhatsapp'tan Sor