DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ YAP
23 Kasım 2014

Nijer Gıda Yardımı

Gönüllülerimiz, insanî yardım projeleri çerçevesinde, Mart ayında Batı Afrika ülkesi Nijer’de Müslüman kardeşlerimizle beraberdi.
Sahip oldukları değerleri mümin kardeşleri ile paylaşma gayreti içerisinde olan siz hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarını yoksul Nijer halkına ulaştırdık. Programımıza, bizlere ev sahipliği ve organizasyon ortaklığı yapan U.I.C.T. Nijer temsilciliğinin İslamî İlimler ve Eğitim Hizmetleri’ni sürdürdüğü Niamey’deki binasını ziyaretle başladık.

“Daha aydınlık bir Afrika için çalışıyoruz” sloganı ile faaliyetlerine devam eden arkadaşlarımızın bu konuda son derece muvaffak olduklarını gördük. Hizmet binasında eğitim gören yüze yakın talebemiz bizleri sevinçle karşıladı. Kısa seyahatimiz boyunca bizlere talebelik günlerimizi tekrar hatırlattılar. İnandığımız şeyleri gözlerimizle de gördük ki; zaman, mekân, tenlerimizin rengi, ırklarımız… bunların hepsi yaratılışımızdaki tensib-i ilâhînin neticesidir. Bâki olan, kalplerin güzelliği ve kalbimizde yaşadıklarımızın hayatımıza olan yansıması ve tesiridir…

Çalışmalarımızı 43° derece sıcaklıkta sürdürdük. Gıda yardımlarını, U.I.C.T’de görevli arkadaşlarımızın herhangi bir haksızlığa sebebiyet verilmemesi için önceden bilet dağıttıkları, şehir merkezine uzak noktadaki Bongula bölgesinde yoksul halka ulaştırdık. Köy mescidinde kıldığımız Cuma Namazı’nın ardından o güzel insanları selâmlayıp, siz hayırsever kardeşlerimizin de selâmını ileterek, U.I.C.T.’nin Nijer’deki eğitim faaliyetlerinden haberdar ettik. Sonra hane hane, kapı kapı giderek gıda yardımlarını ulaştırdık. Kabilenin konuştuğu dil haricinde dünya üzerinde hiçbir dilin kâfi gelmediği bu köyde; U.I.C.T.’de görevli, Nijer’de doğup büyüyen, Türkiye’de eğitim gören İbrahim kardeşimizin öğrettiği birkaç cümleyle, çoğu zaman hâl ve kimi zaman da sıcak bir tebessümle iletişim kurduk.

Arımı teirisi dua / Bizlere dua ediniz. Kala-a ton ton / Hayırlı günler. Elektriğin, suyun, yolun olmadığı, tüp gazlı veya gaz yağlı aydınlatma sistemlerinin lüks olduğu köyde daha yapılacak çok şeyin bulunduğunu, yapılanların yetersiz kaldığını gördük. Köyün kanaat önderlerinden ve imamından, kendilerinin seçtiği iki çocuğun U.I.C.T.’nin bünyesinde ücretsiz olarak okutulması doğrultusunda söz verip söz aldık. “Binlerce fersahlık yollar, bir adımla başlar” diyerek, güzel bir adım atmanın sevinciyle oradan ayrıldık.

PAYLAŞ:
blankWhatsapp'tan Sor