DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ YAP
16 Mart 2020

Hz Necaşi Ashame (R.h) Su Kuyusu Açıldı

Hayır severlerin destekleriyle kampanyası tamamlanan Necaşi Ashame (R.h) Su Kuyusu, Afrika Habeşistan ülkesinin başkenti Addis Ababa’ya 160 km uzaklıktaki Waliso şehrinin Gurura Köyü‘nde açılmış bulunmaktadır.

Daha önceden köylerinde su kuyusu bulunmadığı için her gün kilometrelerce yol yürüyüp, su kaynaklarına ulaşmaya çalışan insanların hayatı büyük ölçüde kolaylaşmış oldu.

Bu su kuyumuzun açılmasına vesile olup, ihtiyaç sahibi insanların mutluluklarına vesile olan hayır sahiplerine Diversity Farklılık Derneği olarak teşekkür ederiz.

Su kuyusunun harita üzerindeki konumunu görmek için tıklayınız.

Hz Necaşi Ashame Kimdir?

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)’in, hicretten önceki dönemde Mekke’de gördükleri zulüm sebebiyle vatanlarını terk etmek zorunda kalan ilk Müslümanlara Habeşistan’a hicret izni vermesi sonrası farklı tarihlerde iki kafile halinde yola çıkan sahabeler, Kızıldeniz’i aşarak Afrika topraklarına geçti ve Afrika’nın ilk Müslüman topluluğunu oluşturdu.

Müslümanları topraklarına kabul eden ve Müslümanların anlattıklarından ve yaşantılarından etkilenip iman eden, dönemin kralı Necaşi Ashame’nin vefatının ardından tarihteki ilk gıyabi cenaze namazı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından kıldırıldı.

Hicretin 9. yılında vefat eden Necaşi Ashame’nin cenazesi, rivayetlere göre, Müslümanların yerleştiği bu köye defnedildi ve bu bölge Necaş köyü olarak anılmaya başlandı.

PAYLAŞ:
Devam eden ortak su kuyumuza destek olmak için, aşağıdaki butona tıklayınız.
Su Kuyusuna Bağış Yap
Whatsapp'tan Sor