DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ YAP
14 Mart 2017

Dünyanın Bir Yerlerinde Medyanın Pek İlgisini Çekmeyen İnsani Bir Facia Yaşanıyor

Doğu Afrika ülkeleri ve özellikle Somali’de aylardır son 30 yılın en kurak ve zorlu dönemi yaşanıyor. Kuraklık, şimdiye dek yüzlerce insanın ölümüne sebep olurken 2.9 Milyon insanı da yetersiz beslenme sonucu ölüm tehdidi ile karşı karşıya getirdi.

Uluslararası camianın Somali krizine yönelik duyarsızlığı devam ederken, acil yardım ulaştırılmadığı takdirde yüz binlerce masum insanın hayati tehlikesi var.

Somali, şimdi çaresiz annelerin, hasta ve zayıf vücutları ve yaşlı gözleri ile masum bebeklerini çorak, susuz ve kurak çöllerde uzanan yolların kenarına bırakarak evlatlarının ölümüne şahit olmak istemediği bir yer…

Somali, dünya’nın geri kalanının yardımını bekleyen mahzun durumları her yüreği derinden sarsan bir diyar. Bugün Somali insanları, büyük bir hasretle bir öğün yemek veya içinde solucanların yüzmediği bir yudum su bekliyor.

Somali tarihinde böylesine büyük bir insani facia az görülmüştür. 1990 ve 2011 yılında baş gösteren kıtlıkta ülke nerdeyse tamamen yok olma eşiğine geldi. Şimdi de bir kez daha kuraklık tsunamisinin etkisi ile yeni bir insani facia ile karşı karşıya bulunuyor.

Gözlemciler kampların sağlık durumunun iyi olmadığını ve halk arasında epidemik hastalıkların hızla tırmandığını dile getiriyor.

Aslında Afrika kıtasında yetersiz beslenme, yeni bir durum değil. Kıtada gözlerini açlıktan açamayan çocukların veya hayvanların ve hatta insanların cenazelerinin başında bekleyen akbabaların; kuraklıktan aşırı derecede çatlayan toprağın görüntüsü aşina olunan manzaralardır.

BM raporları kıtlık ve kuraklığın, Somali, Kenya, Etiyopya, Güney Sudan, Uganda ve Cibuti’den oluşan tüm Afrika boynuzunu sardığını, bu durumun son 30 yılda eşine rastlanmayan bir olay olduğunu gösteriyor.

İklim, Afrika boynuzunda yer alan ülkelerde gıda krizinin başlıca sebebini oluşturuyor. Bölgede yağış miktarının düşmesinin yanı sıra Somali’deki kıtlık faciasının tırmanmasında başka etkenlerin de söz konusu olduğu anlaşılıyor. Bu etkenlerin başında ise Somali’de iç savaş ve yine gıda maddeleri ve yakıt fiyatlarının yükselmesi geliyor.

Bölgede baş gösteren kıtlığın ardından Afrika boynuzunda büyük bir göç dalgası da başladı. Somali halkından on binlerce insan Kenya’daki kampların yolunu tutuyor. Kenya’nın kuzeyinde yer alan bir tek kampta yaklaşık 400 bin insan nerdeyse üst üste yığılmış vaziyette yaşam mücadelesi veriyor. Bu insanlar uluslararası yardım kuruluşlarının gıda, ilaç ve içme suyu gibi yardımlarından ancak yararlanma imkanına kavuşuyor.

Yardımlar Somali’nin başkenti Mogadişo’ya gıda maddeleri olarak başlamış bulunuyor. Somali’nin yönetimi ancak Afrika Birliği barış gücü askerleri sayesinde sadece başkent üzerinde denetim sağlayabilirken, ülkenin diğer kentlerinde veya kırsal yörelerinde varlığı pek hissedilmiyor. Somali’nin güneyini silahlı örgütler denetliyor. Bu durum, afetzede bölgelere gıda ve ilaç yardımının ulaşmasını engelliyor. Ülke genelinde söz sahibi olan silahlı örgütler Somalili ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırılmasını zorlaştırıyor.

Somali’nin güneyinde faaliyet yürüten yardım ekiplerinin can güvenliği bulunmuyor. Somalili yetkililer eğer bir kaç haftaya kadar ülkenin güneyine acil gıda yardımı ulaştırılmazsa, bölgede yaşayan insanların büyük bir kısmının yetersiz beslenmeden kaynaklı hastalıklardan öleceğini açıkladı.

Somali 20 yılı aşkın bir süredir savaş, kin, nefret, kıtlık, açlık, sefalet, epidemik hastalıklar, deniz korsanları, zehirli ve nükleer atıklar gibi derin sorunlar yaşıyor.

Somali 1980 yılından beri savaş ve kıtlıkla boğuşuyor. Bu arada birçok devlet, Somali’yi istikrarsızlığa sürüklemede sessiz kalmaya devam ediyor. Somali halkını bu durumdan kurtarmak için vaatten başka yapıcı adımlara ihtiyaç var.

Aslında afetzede Somali halkı sadece kuraklığın kurbanı değil, aynı zamanda büyük devletlerin çifte standart tutumu ve yine bazı zengin ülkelerinin duyarsızlığının kurbanıdır. Ülkeler başka ülkelere nüfuz etme yolunda milyonlar harcarken, Somali’deki açlık krizine karşı gerektiği duyarlılığı göstermiyorlar.

Son halde Somali halkına yardım etmek üzere harekete geçiliyor gibi. Fakat şimdiye kadar yapılan yardımlar Somali’de yaşanan insani facianın boyutuna nazaran küçük kalıyor.

PAYLAŞ:
blankWhatsapp'tan Sor