DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ YAP
25 Temmuz 2017

“Bir Ömrüm Var O Da Sizin Olsun!” – Afrika’da bir Kurban Hatırası

“Uzaklardan geldiniz. Şu bayram gününde bizleri unutmadınız. Size en kıymetli şeyimi hediye etmek isterim..”

2016 yılıkurban bayramı organizasyonlarından biri de Afrika’nın Gana Ülkesi’nde gerçekleştirildi.

 

Gana’nın kuzey bölgesinde Tamale Şehrinden sonra toprak ve zor yollar karşıladı bizi. Kurbanlıkları yüklediğimiz kamyon birkaç defa arıza yapmasına rağmen vazgeçemezdik, devam ettik. Kurban emanetlerini Diversity Farklılık Derneğimizin aylar öncesinden belirlediği Katani Bölgesi’ndeki köylere ulaştıracaktık.

Nihayet köylülerin şaşkın bakışları arasında Dagago Köyü’ne vardık. Beyaz olmamız ilk önce onları ürküttü fakat selam verdikten sonra rahatladıklarını hissettirdiler. Köyün reisi Muhammed orta yaşın üstünde beyaz ve yamalı bir kaftan giymiş halde yanımıza yaklaştı.

Tercümanımız vasıtasıyla Türkiye’den geldiğimizi ve kurbanlık getirdiğimizi, Türkiye’den kardeşlerinin selamları olduğunu, araçtaki kurbanlıkları da hediye olarak gönderdiklerini söyledik. Saygı ifadesi olarak iki elini birleştirip selamımızı aldı ve bizi evinin önündeki gölgeliğe götürdü. Sapsarı bir kuyu suyu ikram ettiler muhtemelen ellerinde ikram edecekleri başka bir şeyleri yoktu.

Kısa zamanda kurbanları kesip köylülerin muhteşem organizasyonu ile ailelere teslim ettik. İnsanların tebessümleri gözlerindeki mutluluk ifadesini tarif etmek mümkün değildi.

Yolumuzun uzun olduğunu belirtip Köyün reisi Muhammed’den müsaade istedik. Muhammed’in gözlerinden akan yaşları fark etmemek elde değildi. Bize dönüp şöyle dedi:

” Uzaklardan geldiniz, şu bayram gününde bizleri unutmadınız. Size en kıymetli şeyimi hediye etmek isterim fakat şu kalan ömrümden daha kıymetli bir şeyim yok. Hz Allah kalan ömrümü size versin, Allah bu kurbanları gönderenlerden razı olsun…”

PAYLAŞ:
blankWhatsapp'tan Sor