Projeler

Aşımızı Paylaşalım

Diversity Derneği olarak bütün çalışmalarımızda olduğu gibi hayırseverlerin yapmış olduğu ayni ve nakdi bağışlarınızla Afrika’nın ihtiyaç sahibi insanlarına, doğru zamanda, doğru yerde, doğru yardımı ulaştırmayı hedefliyoruz.

Başta kurak bölgeler olmak üzere yılın her döneminde tespit edilen bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine hayırseverlerin destekleriyle gıda yardımı organizasyonları düzenliyoruz. Ramazan Ayı’nda yoğunlaştırdığımız gıda yardımlarında bölgelerin ve ülkelerin şartları dikkate alınarak hepsi için ayrı yardımlar yapılmaktadır.

Gıda paketlerinin içeriğinden ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmasına kadar tüm aşamalar ülkelerdeki daimi temsilcilerimiz tarafından yapılmaktadır. Yardım ulaştıktan sonra da bağışçıya geri bildirim yoluyla yardımının ulaştığı bilgisi verilmektedir.

Bir sofra düşünün; tek bir tabak, tek çeşit yağsız, tuzsuz bir yemek ve bu yemeği kardeşçe paylaşan Afrika insanı. Bir Anne düşünün odun ateşinde pişirdiği tek çeşit yemekle tüm haftasını hatta Ramazan-ı Şerifi geçiriyor. Bir çocuk düşünün bazen sadece su içerek gününü geçiriyor. ve 45 dereceyi bulan sıcakta bile orucunu tutmaya gayret ediyor. Ve bir baba düşünün ekmek parası için oruçlu bir şekilde 20 km günlük yürümek zorunda.

Bu şartlarda insanların gönlünde bir başkalık vardır. Afrika’da insanların yapabildiği en kolay şey hallerine şükretmektir. Günün bir öğününde yapacak bir tencere kaynıyorsa o evde huzur vardır. Yemeklerinde et yoktur, salça yoktur, salataları ve çeşit çeşit tatlı ve içecekleri yoktur ama muhabbetleri vardır. 

Bir de kardeş selamı vardır Afrika’da. Bazen at arabası geçen yoldan bir araba gelir içinden beyaz müslüman kardeşleri inerler. Selam verirler elleri dolu dolu gelirler. Köyün bayramı gelmiştir. Türkiye’den kardeşlerinizin selamını getirdik. Sizlere hediyeler gönderdiler deyip kumanyaları hediye ederler büyük bir tevazu ile.

Her gün bir başka hikaye vardır Afrika’da ama yolu dahi olmayan uzak köylerdeki ihtiyaç sahiperini unutmayan samimi kardeşleri de vardır. Her gün dualar yükselirken hamd ile bu dualardan nasiplenen binlerce isimsiz hayırsever vardır.

Contact Person WhatsApp'tan Sor