DAHA AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BAĞIŞ YAP
13 Mayıs 2016

Afrika’nın Su ile İmtihanı

Bulunabilirse bir bidon hayat kurtarır Afrika’da

Sahra Altı Afrika’nın köylerinde su yolculuğu diye bir meşguliyet var. Köylerin değeri yakın bir bölge de su kuyusunun olup olmamasıyla ilgilidir. Yoldan daha önemli olan su, rengi ne olursa olsun Afrika’nın merkezden uzak bölgelerinde yaşam alanlarının yegane varoluş sebebidir. Su yolculuğu da köylerin konumuna göre her yaştan insanın bazen 3 bazen de 7 km’lik yolu yaya olarak ve yalınayak kat etmesidir.

Afrika’da Sahra Altı Afrika başta olmak üzere insanların yoğun yaşadığı bölgeler esas alındığında 800 Milyon insan sağlıklı su kaynaklarına ulaşamamaktadır. Verilerin teyit edilmesinin mümkün olmadığından ilgili veriler genellikle gerçeği yansıtamamaktadır. Haliyle Afrika’da gerçek tahminlerin ötesindedir. Köyler çevrelerinde bulunan yerel su kaynaklarına ulaşımı mümkün kılan yerlerde kurulmuştur. Ancak bu su kaynaklarından istidafe edilirken kullanılan yerel tekniklerle, sağlıklı su için yeterli derinliğe ulaşılamadığından insanlar, sağlıksız, çamurlu sularla idare etmektedirler.

Afrika’da su var

Afrika’daki sorun, suyun olmamasından ziyade suya ulaşılamamasıdır. İnsanlar köylerini ve yaşam alanlarını taşıma suyun konumuna göre şekillendirebiliyorlar. Kırsal kesimde yaşayan insanların büyük çoğunuğu yeterli altyapının hâla merkezlerin dışına ulaştırılamamasından ötürü sağlıklı ve sürdürülebilir su kaynaklarından mahrum vaziyettedir. Zaten zirai ve idari olarak sınırlı bölgede, karın tokluğuyla yaşamlarını idame ettiren insanlardan; hâlihazırdaki imkânlarıyla yolu dahi olmayan bir bölgede ithal sondaj makinelerini temin ederek sağlıklı suya ulaşmalarını bekleyemeyiz. Su hayâti bir ihtiyaç olsa da Afrika’nın birçok ülkesinde, dış yardımlarla yapılan göstermelik faaliyetler ve dışardan ithal edilen darbelerle devam eden -demokratik- iktidarlarla gelebildiği aşama bundan ileriye gidememektedir. Daha fazlasını beklemek için henüz vakit var.

Afrika’nın geleneksel paylaşım kültüründe suyun yeri önemli

Kırsal kesimde alternatif bir yapı söz konusudur. Geleneksel olarak adil, paylaşımcı bir kabile ve köy muhtarlığı yönetim sistemine sahip olan köylerde paylaşım esaslı idare mekanizmaları ile zor şartlar bir nebze olsun yaşamı kolaylaştırmaktadır.  Hatta bazı köylerde kendi köylüler imkânlarıyla yapay havuzlar oluşturmuşlardır. Dünya’da yardımlaşmanın az görülen örneklerinden biri olan bu sistemde köylüler kilometrelerce uzaktan getirdikleri suları bir havuzda topluyorlar. İhtiyaç sahipleri de ihtiyaçları kadar suyu bu havuzdan temin etmekteler. Bireyselleşme ve küreselleşme kıskacında, insan odaklı faaliyetler her geçen gün yok olurken, Afrika’nın sıradan bir köyü bu şekilde zengin bir sosyal paylaşım kültürüne sahiptir.  Afrika'nın su ile imtihanı 2

Afrika’da Bitmeyen Su Meşguliyeti

Afrika denince safari maceraları akla gelir ancak doğal parkların dışında Sahra altı Afrika’da görülebilecek en güncel maceralar su yolculuğunda olan Afrika insanınınkilerdir. Çoğu zaman 45-50 dereceyi bulan sıcakta bile su yolculukları devam etmek zorundadır. Sarı yağ bidonları Afrika’da hayatın bir parçasıdır. Su kuyularından çekilen sular bidonlarla taşınır, suyun rengi de genellikle bidonlar gibi sarıdır hijyenin söz konusu olmadığı bu sistemde bu bidonlar adeta hayat kurtarır. Küçükten büyüğe her Afrikalı gününün önemli bir kısmını su yolculuğunda harcar.

Afrika’nın su ile imtihanı yüzyıllardır devam etmektedir. Kendi imkânlarıyla bu mücadeleye katılan Afrika insanı, geleneksel yardımlaşma kültürüyle zorlukları aşmaya çalışmaktadır.  Asıl imtihan belki de her türlü imkâna sahip olduğu halde Afrika insanının su ile mücadelesine karşı üç maymunu oynamayı tercih eden dünyanın geri kalan kısmınındır.

 

PAYLAŞ:
blankWhatsapp'tan Sor