Köşe Yazıları

‘LÖH’ Afrika’da İlim

İlim, Afrika’da en kıymetli uğraşıların başında gelir.  Afrika’nın birçok ülkesinde Müslüman ebeveynler için çocuklarının eğitiminde hafızlığın önemli bir yeri vardır. Kuran-ı Kerim’in öğrenilmesi ve hafız olunması ise şartlardan dolayı çocukların yıllarına mal olur.

Sahra Altıimg-20161022-wa0012 Afrika’da kırsal kesimlerde yer alan ve toplam nüfusun %70’ini oluşturan kesimin bulunduğu bölgelerde İslami eğitim yerel ve iptidai medreseler tarafından verilir.

 

Afrika’da ilim yerel şartlara göre şekillenmiş haldedir. Çocukların medreselerinin çoğu açık arazidir. Dersleri, yerde ve yalınayak yapılır. Geceleri meydana yakılan ateşin etrafı, gündüzleri de bulabildikleri bir gölgeliktir, sınıfları.

Löh Afrikalı Çocukların Tabletidir

Kalemleri ağaçlardan temin edilen çubuklardır. Odun kömürü ise mürekkepleridir. Odun kömürü ve su karışımından elde edilen mürekkeple tane tane, harf harf nakşedilir, Kuran-ı Kerim. Ancak img-20161023-wa0006yazacakları bir kâğıtları dâhi yoktur. LÖH, Afrika’da hafızların tableti, talebelerin defteri, hocaların en büyük ders aracıdır. LÖH, Afrika’da ilmin tarihine şahitlik etmiş odundan elde edilen bir levhadır.

Her çocuğun bir löhü vardır ve tüm eğitimi onun üzerine yazılır. Bir sayfa yazılır çalışılır, silgileri olan kuyu suyu ile silinir, sonra bir sayfa bir sayfa daha. Bu şekilde yıllar süren eğitimlerini alarak Hafız ve Hafize olur Afrika’nın masum çocukları.

Afrika’da ilim yolculuğunda olan çocukların tümü eğitimlerine löh ile başlayıp, eğitimlerini löh ile bitirirler.

 

img-20161022-wa0010nnTarihin şahitlik ettiği ise tüm bu şartlara rağmen Müslüman çocuklarının birçoğunun bu meşakkatli yolda durmadan ilerlemeleri ve bunu seyreden diğer dünya Müslümanlarının halidir.
img-20161022-wa0022img-20161022-wa0011