Köşe Yazıları

Kurban Öyle Bir Rahmet Olur ki

Sahra altı Afrika‘nın bir çok ülkesinde olduğu gibi Çad‘ın başkenti N’djamena merkezinden 2 km çıkılınca yolu olmayan, suyu olmayan ve elektriği olmayan mahalleler karşılar sizi. Afrika gerçeği başkentlerin başkanlık saraylarından birkaç sokak ileride başlar.

Türkiye’den hayırseverlerin gönderdiği kurbanlar ile yıl boyunca düzenlediğimiz programlardan birini icra etmek için 2016 şubatında Çad’ın güney doğusuna doğru yola koyulduk. Şubat Ayı, bölgenin en kurak ve en sıcak dönemi demek. Yolda ilerlerken termometremiz, sıcaklığın 48 derece olduğunu gösteriyordu. Tozlu yollar da giderken tek tük ağaçlara ve at arabalarının izlerine bakarak ilerledik. Sıcak o kadar etkiliydi ki ufuk dahi bulanık gözüküyordu.

2,5 saatlik zorlu yolculuğun ardından Linia Eyaleti’nin Baride Köyü‘ne vardık. Köylü çocuklar kamıştan evlerin arasından koşarak gelip etrafımızı sardılar, Merhaban Ehlen ve Sehlen sesleri arasında karşılandık.

 

Köyde bulunan tek gölgeliğe toplanan köylülere Türkiye’den kardeşlerinin selamını getirdiğimizi bu kurbanlıkları da hediye gönderdiklerini, dua ettiklerini ve dua beklediklerini anlattık. Anlatırken hem biz hem de onlar göz yaşlarımıza hakim olmamız mümkün olmadı. Hiç görmedikleri hayal bile edemeyecekleri uzaklıktan kardeşlerinden kurban hediyeleri gelmişti.

Kurbanları köylülerin yardımıyla kesip ailelere teslim ettik. Bu sırada gök gürültüsüne benzer sesler duyuluyordu

Dönüş saati geldiğinde köylülerden müsaade isteyerek yola koyulacaktık fakat öyle bir yağmur başladı ki  adeta her taraf göl oldu. Tam 4 aydır kurumuş olan su kuyuları dahi doldu taştı.  

Şaşkınlığını ve memnuniyetini gizleyemeyen Köy muhtarı İbrahim, 65 Yaşında olduğunu bu mevsimde yağmur yağdığını ilk defa gördüğünü anlatıyordu.  Köylülerin kurban sevincine bir de rahmet olup yağan yağmur sevinci eklendi ve geriye tarifi mümkün olmayan duygular kaldı. 

 

 Giderken sıcaktan adeta yanmış kurak topraklar, yerini aylardır yağmayan rahmet yağmuruyla; çamurlu yollara bırakmıştı.

Kurban, öyle bir Rahmet ve bereket olur ki mevsimler değişir, umutlar yeşerir Afrika’da…

 

Contact Person WhatsApp'tan Sor