NİÇİN KURBAN ?

ETİN TADI DEĞİLDİR ASLINDA TAM MANASIYLA ÖZLENEN; GÖRMEDİKLERİ, KARDEŞ BİLDİKLERİ HAYIRSEVERLERİN AHDE VEFASI’DIR ONLARI SEVİNDİREN.

Afrika’da kurban sadece gıda ihtiyacına yönelik değildir. Bilinen sebeplerden ötürü yaşanan sıkıntılar sebebiyle asıl Rahmet ve Berekete vesile olduğu için önemlidir. Afrika’da kurban hidayet vesilesidir, kardeşliğin en güzide ifadesidir. Kaza belaların, iç savaşların ve çaresizliğin önüne geçirilen sağlam bir settir.

Her kurban kesiminden sonra kuraklığa bir darbe vurulur Afrika’da. Bulutlar bir araya geliverir ve toprak suya kavuşur hayat bulur. Her Kurban Bayramı‘ndan sonra hanelerde çocukların mutluluk sesleri duyulur; elektriği suyu olmayan uzak köylerin.  Her kurbandan sonra bir başka bereket olur; umutlu bekleyişler kardeşlerinin selamıyla gelen kurban hediyeleriyle karşılık bulur Afrika’da.

Etin tadı değildir aslında tam manasıyla özlenen görmedikleri kardeş bildikleri hayırseverlerin ahde vefasıdır onların hasretliklerini gideren. En zor zamanlarda Sahabe-i Kirâma kucak açıp koruyup gözeten, Hz Ömer’in selamıyla Mısır’ı teslim eden, savaşmadan İslam’a giren hatta Güney Amerika’ya, Kuzey Amerika’ya İslam’ı ulaştıran Afrika insanına 1400 yıllık vefa borcumuz var.

Kuzeyden, Güney’e tüm Afrika’da kesilen kurbanlar bölgenin yeniden inşası ve ihyası için temel oluşturuyor. Masum yüreklerin, samimi bakışların ve mutluluğun hayat bulduğu Afrika’da, kurbanını göndererek birçok tecelliyattan nasiplenen hayırseverlere ne mutlu. Asıl olan ihtiyaç sahiplerini vesile kılarak hayır sahiplerinin Allah’a yaklaşmasıdır. Yani kurban, rahmet ve berekete vesile olurken Afrikalı ihtiyaç sahiplerine ne kadar muhtaç olunduğunun da işaretidir.

2017 Vacip Kurban Kampanyası Başladı

Kurban 2017

Afrika’da hayırseverlerin destekleriyle daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmak için 38 ülkede 229 farklı noktada binlerce kurban kesip kardeşliğe ve rahmete vesile olmak için hazırlıklarımıza başladık.

2017 yılında da daha önce olduğu gibi Kurban Bayramı’nın 1. günü itibariyle başlayacağımız kesimleri kendi ekibimiz tarafından usulüne uygun şekilde yapılacak. Kurban etleri parçalara ayrldıktan sonra son kurban poşeti son eve ulaşıncaya kadar gözetimimizde olacak.

Yıl boyunca su kuyuları açtığımız, gıda paketleri ulaştırdığımız ve çocuklarını sağlıklı sünnet ettirerek iyi şartlarda eğitim imkanı verdiğimiz ihtiyaç sahiplerine yine hayır sahiplerinin desteğiyle gönderilen kurbanları vekaleten kesip hediye edeceğiz.

Bu yıl da desteklerinizle Afrika’nın Uzak Köylerinde umutlu gözlerle temsilcilerimizi bekleyen 120 Bin’den fazla insanın Kurbanları Bayram olacak.

Vacip kurban kayıtlarımız başlamış olup aşağıdaki link yoluyla ya da derneğimizi arayarak kurban kayıtlarınızı oluşturabilirsiniz.

KURBAN BAĞIŞI

Afrika Kurban Hattı : 0090 216 478 47 06

 

Burundi'de Sağlıklı Sünnet Kampanyası

Afrika Burundi Sünnet

Bir Nefes Sıhhat Sağlık projelerimize sünnet şölenleri ile devam ediyoruz. 2017 yılı itibariyle Gine ve Madagaskar’dan sonra sağlık programımıza aldığımız Sağlıklı Sünnet Şölenleri‘nin üçüncüsü Doğu Afrika’nın küçük ülkesi Burundi‘de 26 Temmuz- 1 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Türkiye’den gönüllü doktor ve sağlık ekiplerimizin katılımıyla gerçekleştirilecek sağlıklı sünnet organizasyonunda 1000 Afrikalı ihtiyaç sahibi çocuğun sünnet ettirilmesi hedeflendi.

Yerel tekniklerle adeta kabusa dönüşen Afrika Sünnetleri, alanında uzman sağlıkçılarımız ile oluşturulan hijyenik şartlar ve alınan tedbirler ile daha önce olduğu gibi eğlenceye dönüşecek.

Hayırseverler aşağıdaki online bağış yoluyla destek olarak ihtiyaç sahibi bir çocuğun sünnetini karşılayabilirler.

Tüm Hayır sahiplerine verdikleri destekten ötürü teşekkür ederiz.

Bağışlarım

 

Afrika'da Ramazan Sevinci

Bu Ramazanda da ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadık. Yarım milyar Müslüman nüfusu bulunan Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine hayırseverlerin gönderdiği yardımlar ulaştırdık.
Afrika kıtasının birçok bölgesinde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Türkiye’deki yardımseverlerin katkılarıyla ilk etapta Nijer, Senegal, Mozambik, Somali, Mali, Zambiya, Benin, Cibuti ve Çad’da kumanya paketleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Yaklaşık 15 bin aileye ulaştırılan kumanya paketleri büyük sevince vesile oldu. Ayrıca belirlenen noktalarda 1000 den fazla çocuğa da bayramlık elbise ve ayakkabı hediye edildi.
Diversity Farklılık Derneği olarak senenin tamamında sürdürülebilir yardım odaklı çalışmalarımızla Afrika insanının yanındayız. Bu yıl 38 ülkede 117 noktada iftar ve sahur organizasyonu gerçekleştirdik.
Geçen yıllarda olduğu gibi Çad, Encemine’deki temsilcilerimizin bu yılda köyüne ulaşarak kumanya ve kurban yardımı yaptıkları Baride Köyü Muhtarı Ömer Amhudra « Ramazan ayında bizleri yine unutmayan tüm hayırsevere halkımız adına teşekkür ediyorum. Onlara duacıyız » dedi.
 

Ramazan Ayı boyunca temsilcilerimiz tarafından tespit edilen yüzlerce noktada iftar sahur ve kumanya yardımlarıyla toplamda 90 bin ihtiyaç sahibine ulaşıldı.

Hayır sahiplerine gönderdikleri yardımlar için Afrika insanı adına Bayramınızı Tebrik Ederiz

Hz. Safiyye (R.Anha) Su Kuyusu Kampanyası Başladı

“Hz. Safiyye (R.Anha) faziletli, ibadete düşkün, yumuşak huylu, cesur ve cömert bir annemizdi. Sağlığında evini dahi sadaka olarak bağışlamıştı.”

Orta Afrika ülkesi Kamerun’un kuzeyi ve en kurak bölgesi için başlattığımız Hz. Safiyye (R.Anha) Su Kuyusu Kampanyası ile su kuyusu açıldığında binlerce insan sağlıklı su kaynağına kavuşacak.

Hz. Safiyye (R.Anha) Su Kuyusu Kampanyası’na aşağıdaki linki kullanarak online bağış yoluyla katılabilirsiniz;

HZ. SAFİYYE (R.ANHA) SU KUYUSU

Şimdi Afrika için İftar Vakti

Yarım Milyar Müslüman Nüfusa Sahip Afrika’da Ramazan-ı Şerif Organizasyonlarımız Devam Ediyor.

Sahra altı Afrika’da yaşayan nüfusun büyük bölümü temel gıda maddelerine ihtiyaç duyuyor. Ramazan Ayı ise Afrika’da bir başka yaşanmaktadır. Özellikle kırsal kesimlerde aylar öncesinden başlanan ramazan hazılıkları vardır. Bu hazırlıkların geneli maddi bir hazırlıktan ziyade manen olmaktadır. Çünkü sahurlarını kuyu suyu ile geçiren iftarlarda da tek çeşit yağsız, tuzsuz bir yemek ve bu yemeği kardeşçe paylaşan Afrika insanı vardır Ramazan’da.

Diversity Farklılık Derneği olarak tesbit ettiğimiz yüzlerce noktada iftar, sahur ve kumanya paketi yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Desteklerinizi online bağış yoluyla veya banka hesaplarımız yoluyla Afrika’nın ihtiyaç sahibi bölgelerine ulaştırabilirsiniz.

İFTAR BAĞIŞINDA BULUN
SAHUR BAĞIŞINDA BULUN

Her Ramazan-ı Şerif bir başkadır Afrika’da ancak yolu dahi olmayan uzak köylerdeki müslümanları unutmayanlar da vardır.

Her Ramazan-ı Şerif dualar yükselirken hamd ile bu dualardan nasiplenen binlerce isimsiz hayırsever vardır.

6

Hz. Hafsa (R.anha) Su Kuyusu Açıldı

İnternet sitemiz üzerinden organize edilen su kuyusu kampanyası kapsamında toplanan yardımlar sayesinde, Sahra altı Afrika ülkesi Nijer’ın başkenti Niamey’e 125 km uzaklıkta bulunan  Zamkoy Kouara Köyü’nde  Hz Hafsa R.Anha Su Kuyusu’nun açılışı yapıldı. Köylülere kardeşlerinin ikramı olarak takdim edilen su kuyusuna vesile olan hayırseverlere hayır dualar edildi.

Diversity Farklılık Derneği olarak hayırseverlere teşekkür ederiz. Aşağıdaki linkten Su Kuyusu videosuna ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Tebessüm Eden Afrika

Afrika’da mutluluk paylaşılabilen bir duygudur. İnsanların, meta olarak sahip oldukları hiçbir şey olmamasına rağmen, paylaştıkları çok değerli bir meziyetleri var: Tebessüm etmek.

Afrika’da iletişim araçları tarafından, kuraklık, salgın hastalıklar ya da elim iç savaşlar altında ezilen insanlar gibi yerel halkların belli problemleri sebebiyle yardıma muhtaç halde oldukları yansıtılmaktadır. Ancak buna rağmen medya, bizlere bütün gerçeği anlatmamaktadır. Çünkü çaresizlik, iç savaş, açlık ve kıtlık, Afrika gerçeğinin parçası olmalarına rağmen; gerçeklik, sadece bunlardan ibaret değildir.

Afrika’da tebessüm eden ve her ne olursa olsun tüm imkânsızlıklara rağmen insanlara yaşama sevinçlerini kaybettirmeyen geleneksel bir yaşama kültürü vardır. Geleneksel olarak tüketim ekonomisinin ulaşamadığı bölgelerdeki Afrika insanının en büyük zenginliği paylaşmak ve tebessüm etmektir.

Uzak bir köye gittiğinizde kamıştan tek odalı bir evi ziyaret etseniz, muhakkak tebessüm ile karşılanırsınız. Hemen ibtidai bir kuyudan belki kilometrelerce uzaktan getirilen sarı bir suyla ağırlanırsınız. Zaten büyük ihtimalle de ikram edecekleri başka bir şeyleri yoktur.

Hal hatır sorduğunuzda ortak bir cevap duyarsınız köy halkından: ‘Elhamdülillah’ diye. Sözün bittiği yerdir. Size göre elektiriği olmayan, suyu olmayan, yolu olmayan ve ikram edeceği birşeyi dahi olmayan insanlar Elhamdülillah diyebilme nimetine sahipler. Belki de Dünya’da verilmiş en değerli nimete…

Somali Yardımları İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıldı

Diversity Farklılık Derneği olarak başlatmış olduğumuz Somali Acil Yardım Kampanyası kapsamında  Somali‘de yaşanan gıda krizine yönelik yapılan programda Türkiye’den Hargeisa bölgesine giden ilk yardım kuruluşu olarak hayırsahiplerinin göndermiş olduğu yardımlar vesilesiyle 627 aileye insani yardım malzemesi ulaştırıldı. 4 köyde’de Su kuyusu açılışı yapıldı.

Hargeisa bölgesi Dernekler Müdürü Omar Toure Doğu Afrika’da yaşanan insani krizin bölgelerinde 70.000’den fazla hayvanın telef olmasına ve 100’lerce insanın hayatını kaybetmesine neden olduğunu söyledi. Hem açılan su kuyuları hem de dağıtılan yardım malzemeleri için hayır sahiplerine minnettar olduklarını dile getirdi.

2008 yılından beri faaliyetlerimizin sürdüğü Somali’de başta Hargeisa olmak üzere Mogadişu ve çevresinde son dönemde yaşanan ağır kuraklık koşulları için su kuyusu,  gıda yardımlarıyla sürdürülebilir sosyal çalışmalara öncelik vermekteyiz.

Ülkedeki durumun daha büyük kayıplara dönüşmemesi için hayırseverlerin göndermiş oldukları gıda yardımlarını Ramazan Ayı’nda da ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam edeceğiz.

 

 

Somali Hz Ümmü Seleme R.Anha Su Kuyusu Açıldı

İnternet sitemiz üzerinden organize edilen Somali için Hz Ümmü Seleme R.Anha Su Kuyusu Kampanyası kapsamında toplanan yardımlar sayesinde, Son 30 yılın en kurak dönemini yaşayan Somali ülkesi’nin  Hargeisa bölgesindeki, Garbeder Köyü’nde Hz Ümmü Seleme R.Anha Su Kuyusu’nun açılışı yapıldı. Bölgeye giden ilk yardım kuruluşu olmamız hasebiyle insanların tevecühleri oldukça fazlaydı.

Ağır kuraklık şartları altında zor durumda olan köylülere kardeşlerinin ikramı olarak takdim edilen su kuyusuna vesile olan hayırseverlere hayır dualar edildi. Su kuyusundan günlük 500 kişi ve binlerce hayvan istifade edecek.

Diversity Farklılık Derneği olarak hayırseverlere teşekkür ederiz. Aşağıdaki linkten Su Kuyusu videosuna ulaşabilirsiniz.